مقالات

آموزش کاشت هل در گلدان

آموزش گام به گام کاشت هل در گلدان

معرفی گیاه هل وخواص آن

هل گیاهی همیشه سبز، بوته ای و چند ساله است که تا ارتفاع 2 الی 12 متر رشد می کند.  در ابتدا ساقه ای علفی داشته اما کم کم ضخیم و پر از شاخه و برگ می شود.  این گیاه با شکوفه زدن گلهای زرد رنگ کوچک به بلوغ می رسد. شکوفه ها با مرور زمان بارور شده به میوه ای سبز کپسولی به طول 1-2 سانتی متر تبدیل می شوند.

پس از اینکه کپسول ها سبز رنگ و پر شوند نشان از رسیده شدن هل است هر کدام از این کپسول ها 10-50 عدد دانه بذر هل را در خود دارد.

گیاه هل از دسته ادویجات و چاشنی هایی است که سرشار از خاصیت است. هل در آشپزی و حتی در طب سنتی نیز مورد استفاده قرار گرفته است. به دلیل رایحه مطبوعی که این نوع گیاه دارد به عنوان مکمل به هنگام دم نمودن چایی و عطر و طعم دهنده در غذاها استفاده می شود.  از جمله خواص درمانی هل می توان به محافظت از دستگاه گوارش، ضد سرطان بودن(سرطان روده بزرگ) ، کنترل کلسترول، تاثیر مثبت بر روی مشکلات قلبی و جریان خون و … اشاره کرد. با توجه به خواص مفیدی که به تعداد محدودی از آن اشاره شد. بسیاری از افراد تمایل به کاشت این گیاه در منزل خود دارند بدین منظور روش کاشت و نکات اساسی در رابطه با کاشت گیاه دارویی هل در ادامه عنوان و توضیح داده می شود.

 

نحوه کاشت

ابتدا برای کاشت هل کپسول هایی مرغوب از هل را تهیه و سپس آن ها را آب خیسانده تا دانه های سیاه رنگ از کپسول خارج شوند در مرحله بعد دانه بذر را که پوششی چسبناک پیدا کرده اند را شسته و پس از آن دانه های بذر سیاه رنگ به مدت دو روز کامل در آب خیسانده شوند. در مرحله بعد دانه های بذر را از آب خارج و درون یک دستمال مرطوب نگهداری شود. تا زمانی که بذرها جوانه زنند. پس از مرحله جوانه دهی، سریعا جوانه ها را در عمق 1-1.5 سانتی متری خاک گلدان کاشت شوند. با استفاده از آبیاری بارانی سطح خاک معمولا مرطوب نگه داشته شود به صورتی که فشاری ناشی از آبیاری به خاک وارد نشود چرا که ممکن است باعث جابجایی بذرهای جوانه زده شود.

فصل مناسب برای کاشت این گیاه اواخر تابستان (شهریور ماه) تا اواخر پاییز(آذر) می باشد. به ثمر نشستن و برداشت نیز به طور معمول 4-6 هفته به طول می انجامد که در شرایط محیطی مختلف ممکن است این مدت به 8 هفته هم برسد، باید توجه داشت کپسول های هل را قبل از رسیدن به مرحله زرد شدن برداشت نمود.

فروشگاه بذر کارنیلا ارائه دهنده تخصصی انواع بذرهای خارجی در ایران

شرایط نگهداری

گلدان، خاک و کوددهی

گلدانی که برای این کار مورد استفاده قرار می گیرد. بهتر است سفالی با ارتفاع 20 سانتی متر و دارای سوراخ زهکشی با اندازه مناسب باشد که آب اضافی از زیر گلدان خارج شود. گلدان هم با خاک غنی و حاصلخیر پر شود و مقداری ماسه نیز جهت افزایش زهکشی به خاک اضافه شود. از آنجایی که هل به مواد مغذی و عناصر زیادی نیاز دارد کوددهی شیمیایی و آلی نقش به سزایی در بهبود خواص و کیفیت دانه‌های هل خواهد داشت.

نور و دما

بهترین دما برای رشد هل دمای 22-24 درجه سانتی گراد است. باید توجه داشت قرار گرفتن گیاه در معرض دماهای خیلی پایین و بالا موجب از بین رفتن آن می شود.

نور مورد نیاز برای این نوع گیاهان، آفتاب غیرمستقیم است. بهتر است گلدان در مکانی روشن و پر نور قرار گیرد به این صورت بیشترین رشد را خواهد داشت.

آبیاری

هل گیاهی است که تمایل زیادی به رطوبت دارد.  بنابراین قبل از خشک شدن سطح خاک بایستی آبیاری به روش بارانی یا غبارپاشی انجام شود. آب زیاد موجب پوسیدگی ساقه و برگ و آبیاری کم نیز موجب خشکی نوک برگ ها می شود.

با رعایت دقیق نکات ذکر شده در بالا و در سهولت در تهیه بذر گیاه هل می توان این گیاه پر از خواص دارویی و خوش عطر و طعم را به آسانی در منزل و داخل گلدان کاشت و از رایحه گیاهی که خود پرورش داده ایم لذت ببریم.

فروشگاه بذر کارنیلا ارائه دهنده تخصصی انواع بذرهای خارجی در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.