اخبار

به خودکفایی رسیدن کشور در تولید بذر گندم آبی

خودکفایی کشور در تولید بذر گندم آبی

رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر اعلام کرد:100% بذر مورد نیاز گندم آبی کشور در داخل تولید می‌شود.

گودرز نجفیان گفت: در موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر درباره پژوهش‌های ملی کشور برنامه‌ریزی می‌شود. بخشی از آن در ستاد و بخشی در استان‌ها و در ۲۵ ایستگاه تحقیقاتی در اقلیم‌های مختلف انجام می‌شود.

او افزود: ظرفیت‌های موجود در مؤسسه را برای پاسخگویی به چالش‌ها و پشتیبانی از برنامه‌های خوداتکایی کشور در زمینه تولید محصولات اساسی گندم و جو را به اطلاع وزیر جهاد کشاورزی رساندیم.

رئیس مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر با بیان اینکه در تولید گندم آبی کشور صددرصد بذر مورد نیاز در داخل کشور تولید می‌شود. در این خصوص خودکفا هستیم.

او گفت: در این مؤسسه سالانه ۱۵ واریته و بذر جدید معرفی می‌شود.  حدود ۶ تا ۱۰ واریته مربوط به گندم است.

فروشگاه بذر کارنیلا ارائه دهنده تخصصی انواع بذر اورجینال در ایران

نجفیان اذعان داشت تاکنون بیش از۱۴۰ رقم اصلاح شده در گندم وجو از سوی این مؤسسه معرفی شده است. در حال حاضر نیز حدود ۵۰ تا ۶۰ رقم فعال گندم در عرصه داریم که به تولید کمک می‌کنند. این ارقام متحمل به کم‌آبی و مقاوم در مقابل بیماری‌ها هستند. لذا موجب صرفه‌جویی در مصرف سم می‌شوند و بهره‌وری آب را افزایش می‌دهند.

او افزود: ما ارقامی داریم که در آب کم، ۵ تا ۶ تن در هکتار عملکرد دارند که این‌ها از ظرفیت‌هایی است که از سال ۸۰ بر روی آن در مؤسسه تحقیقاتی کار شده است گندم‌هایی همچون سیروان، مورگان و پیشگام که در مناطق اقلیمی مختلف می‌توانند کمک کنند تا عملکرد تولید را افزایش دهند.

نجفیان افزود: این بذرها توانسته‌اند با وجود کاهش سطح زیر کشت و منابع محدود آبی، تولید کشور را حفظ کنند.

رئیس مؤسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در خصوص محصول جو هم گفت: از ۶۰۰ هزار هکتار تا حدود یک میلیون هکتار جو دیم و ۶۰۰ هزار هکتار جو آبی، حدود ۳.۵ میلیون تن جو تولید می‌شود که این میزان به ۳.۷ میلیون تن هم رسیده است.

او افزود: جو یکی از محصولات مهمی است که برای کنسانتره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

فروشگاه بذر کارنیلا ارائه دهنده تخصصی انواع بذر اورجینال در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.