اخبار

تأمین نیاز کشاورزان در کشت قراردادی

رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل خبر داد؛

تأمین نیازهای کشاورزان در کشت قراردادی

به گزارش خبرنگار مهر، نادر تقی‌زاده رئیس سازمان جهاد کشاورزی اردبیل یکشنبه در جلسه رؤسای سازمان‌های جهاد کشاورزی بامعاون وزیر جهاد کشاورزی در امور زراعت حضور یافت ، اظهار داشت: اقدامات خوبی در زمینه تأمین بذر مورد نیاز کشاورزان در سال‌جاری انجام شده و استان اردبیل هم در تأمین بذر پیش قدم بوده است.

وی تصریح کرد: کشاورزان از کشت قراردادی پنبه استقبال کردند. در کشت بهاره سعی می شود  بذر، کود، سم و پوشش بیمه‌ای کشاورزان در راستای کشت قراردادی مهیا کنیم.

تقی‌زاده افزود:  راهکاری مناسب در مقابله با پدیده خشکسالی می بایست در نظر گرفته و ارایه شود. و از راهکارهای علمی و دانش‌بنیان در این حوزه استفاده شود.

 

فروشگاه بذر کارنیلا  ارائه دهنده انواع بذرهای خارجی در سراسر ایران

وی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ما نهایت سعیمان را انجام می‌دهیم تا در سال مزین به «تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرینی» از ایده جوانان خلاق در تقویت کشاورزی دانش پایه استفاده نماییم. همچنین بتوانیم شرایط خشکسالی و کاهش میزان تولید محصولات را به راحتی سپری کنیم.

تقی‌زاده اضافه کرد: در کنار مقابله با بیماری‌ها در فصل بهار، از هم اکنون برنامه‌ریزی‌ها انجام شده است. با همکاری تعاون روستایی و شرکت غله طریقه خرید محصولات زراعی به خصوص گندم طوری مشخص شده و که بتوانیم با بذر با میفیت مناسب را برای کشاورزان در سال زراعی آینده تأمین کنیم.

وی افزود: ۸۰ درصد بذر ذرت و صد درصد بذر سرگم مورد نیاز کشور در استان اردبیل تأمین می‌شود. سعی میشود تا ۳۰ هزار تن بذر گندم مورد نیاز کشاورزان را نیز برای کشت در سال آینده مهیا کنیم.

بهره‌گیری از تکنولوژی آزمایشگاه فنی خاک در اجرای پروژه‌های عمرانی

تقی زاده در راستای بازدید از آزمایشگاه آب و خاک مربوط به سازمان همیاری شهرداری‌های استان اردبیل به موفقیت این مجموعه اشاره کرد. وی گفت: قسمتی از کارهای عمرانی و زیربنایی در زمینه کشاورزی انجام شده است. سعی خواهیم کرد تا از ظرفیت این آزمایشگاه در زمینه کشاورزی و تکنولوژی‌های مدرن آن به خوبی استفاده کنیم.

تقی‌زاده اظهار کرد: در استان اردبیل پیمانکاران با زیر نظر جهاد کشاورزی سعی دارند تا در تحقق پروژه‌های زیربنایی به ویژه آبیاری تحت فشار، کانالت‌گذاری و زهکشی همکاری کرده و با استفاده از فناوری مدرن طرح‌ها و پروژه‌ها را به اتمام رسانند.

وی وجود چنین آزمایشگاهی را در پیشرفت توانمندی بخش‌های زیربنایی خاطر نشان شد. تصریح کرد: باعث سادمانی است که چنین آزمایشگاه های مجهزی دایر است. وجود چنین تجهیزاتی می‌تواند باعث پیشرفت و اجرای مناسب  طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی و زیربنایی جهاد کشاورزی  شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان اردبیل اعلام داشت استان اردبیل سهم زیادی در تولید بذر دارد. با این حال به عنوان تولید کننده های بذر محسوب می‌شود. وی گفت: در زمینه طرح جهش تولید در مزارع دیم استان با همکاری ستاد اجرایی امام  الگوهای مناسب جهت کشت اجرا می‌شود.

 فروشگاه بذر کارنیلا  ارائه دهنده انواع بذرهای خارجی در سراسر ایران

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.