اخبار

اختصاص 30 میلیارد ریال یارانه به بذور دلینته پنبه در استان فارس

اختصاص ۳۰ میلیارد ریال یارانه به بذور دلینته پنبه در استان فارس

مهدی صادقی مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی فارس از اختصاص ۳۰ میلیارد ریال یارانه به بذور دلینته پنبه در این فارس خبر داد. وی گفت: این اعتبار برای توزیع ۱۵۰ تن بذور دلینته پنبه از ارقام داخلی هزینه می‌شود.

مهدی صادقی چهارشنبه ۷ اردیبهشت در جمع خبرنگاران به توضیح دلینته (پنبه کرک زدایی شده) پرداخت. وی عنوان کرد: این اعتبار از محل تامین یارانه بذر و از دفتر مجری پنبه کشور تامین شده است.

مطابق گفته ایشان؛ به هر کیلوگرم از بذور ۲۰۰ هزار ریال یارانه اختصاص یافته است. یارانه بذر  مستقیماً به کشاورز یا کارگزار عامل توزیع پرداخت خواهد شد.

صادقی عنوان کرد بذور یارانه دار تنها نیاز بذری قریب به ۴ هزار هکتار از اراضی را برآورده می‌کند. بذور دلینته پنبه بر اساس برش شهرستانی و با معرفی نامه مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان توزیع می‌شود.

فروشگاه بذر کارنیلا ارائه دهنده تخصصی انواع بذر خارجی در سراسر ایران

وی افزود:براساس ابلاغ وزارت خانه در سال جاری مکلف به کشت ۱۸ هزارو ۵۰۰ هکتار پنبه در فارس هستیم. این برنامه با نتیجه برداشت بیش از ۵۹ هزار تن وش پنبه هدف گذاری شده است.

او با اشاره به اینکه در آستانه کشت پنبه در فارس هستیم، افزود: عمده ارقام بذور پنبه مورد استفاده برای کشت در این استان شامل رقم‌های داخلی گلستان، ارمغان، ساجدی، لطیف، حکمت و بختگان و ارقام وارداتی شامل ماکسا، کاریزما، لیدر و فلش است.

صادقی بیان کرد بذور دلینته پنبه بیش از پنج سال است که در سطح فارس کشت می‌شود. قابلیت کشت مکانیزه توسط کارنده‌ها، کاهش  بذر مصرفی، عاری از آفات و بیماری‌ها بودن به دلیل کرک زدایی شدن و افزایش قوه نامیه بذر دلینته نسبت به کرکدار از محاسن کشت بذور دلینته است.

به گفته او؛بسته به وجود شرایط مطلوب عملکردی تا هفت تن توسط کشاورزان پیشرو و متوسط تولید تا چهار تن از دیگر مزایای کاشت این نوع بذور می باشد.

وی افزود: از سطح کشت  ۱۸ هزار و ۵۰۰ هکتار مزارع پنبه در سال گذشته این استان بیش از ۶۶ هزار تن برداشت و تحویل مراکز خرید شده است.

فروشگاه بذر کارنیلا ارائه دهنده تخصصی انواع بذر خارجی در سراسر ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.