مقالات

معرفی چند نوع کود طبیعی و خانگی مناسب برای گیاهان زینتی

معرفی چند نوع کود طبیعی و خانگی مناسب برای گیاهان زینتی

برای تأمین مواد و عناصر مورد نیز گیاهان و گل های زینتی علاوه بر کود شیمیایی از روش های خانگی نیز می توان جهت تامین عناصری مانند نیتروژن، پتاسیم، فسفر ودیگر مواد آلی دیگر استفاده نمود.

باید به این نکته توجه داشت که کودهای خانگی باید عاری از حشرات باشند چرا که در غیر این صورت خاک و گیاه مورد حمله حشرات قرار می گیرد.

از جمله کودهای خانگی می توان به موارد زیر اشاره کرد.

1-تأمین عنصر نیتروژن با استفاده از تفاله قهوه

تفاله قهوه حاوی مقدار فراوانی نیتروژن است که جذب آن توسط گل و گیاه موجب رشد گیاه، برگ و قسمت های رویشی گیاه آپارتمانی می گردد.

2-فضولات حیوانی

از دیگر منابع غنی تأمین نیتروژن میتوان به فضولات حیواناتی مانند گاو، گوسفند، و مرغ اشاره کرد. نکته قابل توجه این است که باید به پوسیدگی کود خانگی توجه داشت که از رشد علف هرز جلوگیری و موجب گیاه سوزی نشود.

3-کاشت حبوبات در باغچه

راه حل دیگر جهت تأمین نیتروژن خاک، کاشت بذر حبوبات است. به این دلیل که حبوبات نیتروژن تولید میکنند و تثبیت کننده نیتروژن در خاک محسوب میشوند. در نتیجه میزان ذخیره نیتروژن در خاک افزایش می یابد.

4-عصاره گیاهان و علف هرز

مواد آلی که در عصاره گیاه موجود می باشد به خاک انتقال می باید. در این نتیجه مواد غذایی و آلی به گیاه می رسد. بنابراین می توان عصاره علف هرز را به عنوان کود طبیعی به شمار آورد.

5-استفاده از پوست تخم مرغ

پوسته خارجی پوست تخم مرغ از کربنات کلسیم تشکیل شده است. در واقع پوست تخم مرغ از 40 درصد کلسیم ساخته شده است. از مخلوط پودر پوست تخم مرغ با خاک برای تامین کلسیم خاک استفاده می شود، موجب استحکام ساقه و برگ های گیاه خواهد شد.

6-اضافه کردن آب برنج به خاک

برنج سرشار از مواد معدنی و مغذی است که به هنگام پخت وارد آب می شود اگر برنج آب کش شود آب زیر صافی سرشار از مواد معدنی است که اضافه کردن آن به خاک موجب تقویت گیاه می شود. نکته قابل توجه این است آب برنج نباید نمک داشته باشد.

7-عصاره و تفاله چای ودمنوش

گیاه چایی سرشار از مواد آلی و معدنی است که با اضافه کردن آن به گیاه کلیه این ویتامین و مواد معدنی به  خاک منتقل می شود. تفاله چای به عنوان یکی از بهترین مکمل های کود گیاهی به شمار می رود. تفاله و عصاره چای ودمنوش برای جلوگیری از رشد علف های هرز، افزایش سلامت خاک، تامین ارگانیسم های مفید مفیدند.

8-آب  آکواریوم

آبی که در آن ماهی نگهداری میشود سرشار از فسفر و دی اکسید کربن است. علاوه بر این اجساد ماهی ها هم به عنوان کود ارگانیک برای گل و گیاهان کاربرد دارد.

9-استفاده از پوست میوه ها

با خرد کردن پوست برخی از گیاهان از جمله موز می توان به میزان زیادی عنصر پتاسیم را به خاک اضافه نمود.

10-استفاده از خاکستر در خاک

از دیگر موارد کودهای طبیعی و خانگی می توان به خاکستر آتش اشاره کرد. خاکستر میزان قابل توجهی از عناصر پتاسیم و کلسیم را در خود دارد. لازم به ذکر است از استفاده زیاد آن خودداری شود چرا که به گیاه آسیب می زند. همچنین خاکستر ذغال نیز موجب آسیب به گیاه می شود.

با استفاده از این راهکارها و کود های خانگی و در دسترس، به سهولت می توان زمینه رشد و تقویت گیاهان آپارتمانی خود را فراهم آورد.

فروشگاه بذر کارنیلا ارائه دهنده بذرهای اورجینال در سراسر ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.