وب لاگ کارنیلا

نحوه پرورش هندوانه بدون دانه در 5 مرحله

نحوه نگهداری نخل ماداگاسکار

 نحوه نگهداری نخل ماداگاسکار 

نخل ماداگاسکار نوعی گیاه گلدار است این گیاه بومی منطقه ماداگاسکار می باشد. به دلیل شباهتش به نخل آن را نخل ماداگاسکار نامیده اند و با نام علمی Pachypodium شناخته شده است. نخل ماداگاسکار شباهت زیادی به گیاهان خانواده کاکتوس دارند اما با وجود شباهت این گیاهان به کاکتوس ها و گونه نخل ها از خانواده خرزهره می باشند، این خانواده هم شامل دو گونه معروف  Pachypodium lamerei  و  pachypodiom geayi می باشد. 

 نخل ماداگاسکار ساقه ای قطور دارد که توانایی نگهداری آب را فراهم می سازد و از طریق همین ساقه نیز عمل فتوسنتز را انجام می دهد و هنگامی که به ارتفاع یک و نیم برسد در فصل بهار شروع به گل دهی می کند، در ادامه شرایط نگهداری این گونه گیاهی بررسی خواهد شد.

خاک و کود دهی

خاک مناسب برای نخل ماداگاسکار مشابه خاک مورد استفاده برای پرورش گیاه کاکتوس می باشد که شامل ماسه، پیت ماسه، کوکوپیت و خاک برگ است. خاک بایستی زهکشی مناسبی داشته باشد تا از پوسیدگی ریشه جلوگیری شود و بین ذرات خاک فاصله کافی بوسیله ماسه ایجاد شود که ریشه بتواند به راحتی رشد کند. با گذشت زمان و مصرف مواد مغذی خاک توسط ریشه گیاه طبیعتا مواد مغذی در خاک کاهش پیدا کرده لذا باید با کود دهی یک بار در فصل رشد گیاه (بهارو تابستان) و بار دیگر در زمستان، زمینه رشد کافی و رسیدن مواد مغذی وویتامین ها به گیاه را فراهم نمود. برای جلوگیری از آسیب رسیدن به گیاه در اثر کوددهی می بایست قبل از کوددهی آن را آبیاری نمود.

نور دهی

 این نوع گیاهان به حداقل 6 ساعت نور مستقیم و زیاد نیاز دارند و با تابش مستقیم نور خورشید رشد زیادی خواهند داشت لذا برای نگهداری آپارتمانی نخل ماداگاسکار باید آن را زیر نور مستقیم کنار پنجره قرار داد. قرار گرفتن در آفتاب سوزان و و دمای بالا نیز باعث سوختن نوک برگه های گیاه خواهد شد.

آبیاری؛

همانطور که پیش از این ذکر شد به دلیل علاقه شدید این گیاه به نور خورشید، سطح خاک آن در فصل گرما به سرعت خشک می شود لذا به آبیاری بیشتری در فصل گرما نیاز خواهد داشت بدین صورت که با فرو بردن انگشت دست در خاک گلدان میزان رطوبت آن سنجیده شده در صورت خشک بودن گیاه آبیاری می شود. خشک شدن برگ های گیاه معمولا ناشی از کم آبی است در مقابل آبیاری زیاد نیز باعث شکننده شدن ساقه و از بین رفتن گیاه خواهد شد.

دما و رطوبت 

با وجودی که این گیاهان نسبت به شرایط آب و هوایی مقاومت نسبتا بالایی دارند اما در زیر دمای 10 درجه سانتی گراد برگ ها دچار پژمردگی و سیاه شدن و ریزش می شوند بنابراین بهترین دما برای رشد این گیاه میانگین دمای حدود 22 درجه می باشد اما در فضاهای بیرونی حداقل دمای 21 درجه سانتی گراد نیاز است. لازم به ذکر می باشد این گیاه به دلیل ساقه قطور خود مقداری آب را در خود ذخیره میکند و این باعث مقاومت بالا نسبت به کم آبی میشود اما در کنار این نیاز می باشد از فاصله دور عمل غبارپاشی را انجام داد که موجب فراهم شدن رطوبت، شادابی و رشد بیشتر گیاه شود.

تعویض گلدان و هرس کردن

هنگامی که نخل ماداگاسکار به رشد کافی رسیده و بالغ شده است به فضای بزرگتری برای رشد نیازمند است و بایستی آن را به محیط بزرگتر منتقل کرد این کار معمولا بسته به رشد گیاه معمولا هر دو سال یک بار انجام می‌شود و محیطی با خاک غنی از مواد مغذی و ویتامین ها را برای آن فراهم نمود در گیاهان گلدانی بهتر است که چند تکه شن و ماسه بزرگ را زمان تعویض گلدان به خاک افزوده و زهکشی مناسب داشته باشد این کار بهتر است در اواخر زمستان یا اوایل بهار انجام گیرد.

باید توجه داشت که برگ های زرد و شاخه های نامناسب را باید هرس کرد چرا که باعث زیبایی و رشد بیشتر و بهتر گیاه می شود به هنگام هرس باید از چاقو یا قیچی استریل شده استفاده نمود و در صورت قطع قسمت بالای ساقه ممکن است گیاه آسیب ببیند. 

چگونگی تکثیر

نخل ماداگاسکار به دو روش تکثیر می شود:

1-کاشت بذر؛ برای این کار ابتدا بذرها را به مدت 24 ساعت در آب ولرم خیسانده سپس آن ها را روی خاکی که دارای روی طوبت است قرار داده و با پلاستیکی شفاف روی آن را پوشانده که رطوبت خاک از بین نرود و در نور مناسب و دمای 20_30 درجه سانتی گراد نگهداری نمود. پس از گذشت یک ماه بذر ها شروع به جوانه زنی کرده که هر 14 روز یکبار سم قارچ با اسپری به جوانه ها پاشیده می شود چرا که جوانه گیاه به قارچ بسیار حساس اند.

2-روش قلمه زنی؛ در این روش یکی از ساقه های پاجوش را جدا نموده و بعد از خشک شدن ترشحات آن که معمولا 4_8 روز به طول می انجامد آن را به خاکی با مخلوط شن و ماسه و در جای گرم و مرطوب کاشته و روی آن را با پلاستیک شفاف پوشانده که سریعتر رشد کند بعد از رشه زنی هم می توان آن را به زمین اصلی کاشت منتقل کرد.

آفات و بیماری هایی که این نوع گیاه را تهدید می کند عبارتند از:

1-ظهور لکهای قرمز رنگ روی برگ ها که اغلب ناشی از کنه‌ها و لارو‌های مگس سفید می باشد. 

2-مشاهده زخم هایی پنبه مانند بر روی برگ های گیاه که این بیماری ناشی از وجود شپشک آردآلود می‌باشد. جهت رفع این بیماری از سم های مخصوص شپشک استفاده می شود.

3- کدر شدن و پژمرده شدن برگ گیاه معمولا ناشی از پایین بودن دما می باشد.

4-در صورت مشاهده سیاه شدن و ریزش برگ های جدید که در حال رشد هستند می توان به عدم نور کافی پی برد.

5- زرد شدن برگ های گیاه نیز معمولا در اثر کم آبی می باشد.

6-برای از بین بردن آفت ها می توان از اسپری محلول آب و صابون استفاده کرد.

با توجه به مقاومت نسبتا بالای این گیاهان نسبت به تغیرات آب و هوایی و به دلیل کشت و پرورش آسان، این گونه های گیاهی در نقاط مختلف جهان قابل کشت و به راحتی رشد میکند و همانطور که در بالاشرایط کاشت، رشد و نگهداری آن توضیح داده شد می توان به راحتی و با رعایت اصول صدرالذکر این گیاه زیبا را در آپاتمان کاشت و نگهداری نمود.

 

.

 

 

 

بذرهندوانه پوست زرد (بیست عددی) با بسته بندی اورجینال

30,000 تومان

هندوانه پوست زرد H15

محصول کشور روسیه

تنوع فوق العاده  67-73 روز   ظهور نهال در گیاه ، میوه های زرد و زرد طلایی روشن ، که برای تنوع در اندازه رسیده کاملاً چشمگیر است - 3.5-4.0 کیلوگرم. پالپ آن شکر ، آبدار ، با عطر غنی از هندوانه ، عملا بدون دانه است. تنوع قابل تحمل به خشکی است. بهره وری تا 9 کیلوگرم در متر مربع. کاشت نهال - در    ۱۱ فروردین ماه تا ۱۰ اردیبهشت ماه کاشت نهال - در ۱۱ اردیبهشت ماه تا ۹ تیرماه سن 30-35 روز است. الگوی کاشت: 150 150 سانتی متر گیاهان به یک قلاب گره خورده اند.

بذر سه نوع هندوانه میکس با بسته بندی اورجینال

25,000 تومان

هندوانه قرمز میکسH13

محصول کشور روسیه

 (جوانه زنی کامل تا اولین برداشت میوه)  (85-95 روز) ابرای رشد در زمین باز  گیاهان با قدرت متوسط ​​،. میوه هایی با اشکال مختلف (استوانه ای ، بیضی ، گرد) و رنگ (راه راه ، سبز تیره ، سبز روشن). پوست ضخیم و قوی است که در حفظ کیفیت و حمل و نقل تأثیر مثبتی دارد. گوشت قرمز روشن ، شیرین ، لطیف است. جرم میوه ها از 4 تا 6 کیلوگرم است. کاشت نهال در ۱۱ فروردین ماه تا ۱۰ اردیبهشت انجام می شود. کاشت نهال در خاک -  ۱۱ اردیبهشت ماه تا ۹ تیر ماه در  30-35 روز است. گیاهان به یک قلاب (تا ارتفاع 50 سانتی متر) گره خورده اند .

بذرهندوانه نارنجی (بیست عددی ) با بسته بندی اورجینال

30,000 تومان

هندوانه نارنجی محصول کشور روسیه

 این محصول از نهال تا اولین برداشت میوه 70-85 روز زمان میبرد.  گیاه بافت متوسط ​دارد. این گیاه برای کشت در گلخانه ها ،و در فضای باز (در مناطق جنوبی) در نظر گرفته شده است. میوه ها از نوع بیضی شکل استوانه ای هستند و وزن آنها 4-6 کیلوگرم است. داخل به رنگ نارنجی زرد ، دانه دار ، شیرین ، بسیار آبدار است. ضخامت پوست متوسط ​​، سبز روشن  با لکه های سبز تیره با عرض متوسط. طعم عالی  بهره وری در حدود 5 کیلوگرم در متر مربع مقاوم به آنتراکنوز

بذر هندوانه غول پیکر روسی با بسته بندی اورجینال

30,000 تومان

بذر هندوانه غول پیکر روسی با بسته بندی اورجینال

محصول کشور روسیه
**قابل کشت در باغچه **
** وزن این هندوانه به 18 کیلو گرم خواهد رسید**
تعداد بذر در هر بسته : بین 25 الی 30 عدد
کاملا ارگانیک
میوه ها شکل بیضی و زودرس می باشد.
وزن  هر عدد  متوسط 4-6 کیلوگرم است وبا مراقبت خوب، کود و کود آبیاری به موقع، به18 کیلوگرم هم می رسد.
میوه ها به شکل بیضی با پوستی به ضخامت متوسط ​​و سبز نازک  و دارای یک الگوی از نوارهای خاردار سبز تیره است.
گوشت شکری، قرمز روشن، آبدار است.
مقاوم در مقابل خشکی و دماهای پایین است.
 

بذر هندوانه شکری با بسته بندی اورجینال

25,000 تومان

بذر هندوانه شکری با بسته بندی اورجینال

محصول کشور روسیه
**قابل کشت در باغچه و گلدان مناسب برای آپارتمان **
تعداد بذر در هر بسته : بین 20 الی 30 عدد
گوشت قرمز روشن، ملایم،  بسیار شیرین است.
وزن  هر عدد بین  3-5 کیلوگرم است .
میوه ها گرد و بزرگ است.

بذر هندوانه زرد

30,000 تومان
محصول کشور روسیه
**قابل کشت در باغچه و گلدان مناسب برای آپارتمان **
تعداد بذر در هر بسته : بین 25 الی 30 عدد
میوه ها زرد روشن و نادر  می باشد.
وزن  هر عدد بین  4.0-4.5 کیلوگرم است .
میوه ها تقریبا بدون دانه، شیرین و آبدار با پوست نازک است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.