مقالات

کاشت نهال گردوی بذری بهتر است یا نهال گردوی پیوندی؟

کاشت نهال گردوی بذری بهتر است یا  نهال گردوی پیوندی؟

درخت گردو تنه ای بلند و سخت دارد و چوب آن معروف است. انواع مختلف درخت گردو در چین، فرانسه ، ایران و آمریکا کاشت می شود اما معروف ترین گردو که مغز آن خوراکی است متعلق به ایران است و در دنیا شناخته شده است.

مغر گردو دارای انواع اسیدهای آلی از جمله اسید مالئیک و اسید سیتریک و انواع ویتامین ها همچون A, B, C, D,E  می باشد و همچنین منبعی بسیار عالی از چربی های سالم و فیبر برای سلامت قلب و استخوان هاست. چربی موجود در مغز گردو نه تنها موجب اضافه وزن نمی شود بلکه سبب مدیریت وزن نیز خواهد شد و یکی از مواد مغذی بسیار مهم و مفید به شمار می رود.

انواع کاشت درخت گردو
کاشت نهال گردوی بذری

همانطور که از عنوانش مشخص است این نوع کاشت از طریق کاشت بذر درخت گردو می باشد. برای رشد و به نتیجه رسیدن میزان رطوبت باید کافی باشد.

مشکلی که در این نوع کشت وجود دارد این است که باردهی در این نوع کاشت درخت، قطعی نیست لذا ممکن است یک سال باردهی فراوان و اما سالی دیگر باردهی کم داشته باشد.

کاشت نهال گردوی پیوندی

انواع نهال گردوی پیوندی وجود دارد که در ادامه به چند مورد از مهم ترین آن ها اشاره می شود

1-نهال گردوی چندلر؛ این نوع نهال انگلیسی است.  دارای باردهی بالایی و محصول باکیفیت به باغدار ارائه می دهد. مقاومت نسبتا زیادی در مقابل آفات و بیماری ها دارد.  در صورت آبیاری مناسب و زهکشی محصولی با کیفیت و میزان باردهی بالا خواهد داشت. این گردو پوست نازک و مغر آن به رنگ روشن است.

فروشگاه بذر کارنیلا ارائه دهنده تخصصی انواع بذر های اورجینال در ایران

2 نهال گردوی فرنور؛ این نوع نهال مقاوم به سرماست و در مناطق سردسیر به خوبی رشد می‌کند. دیر برگ است دیربرگ بودن آن به عنوان مزیت محسوب می شود چرا که برگ و شکوفه های آن در فصل بهار که گاهی هوا به یکباره سرد می شود در امان خواهند ماند. درخت گردوی بالغ این نوع نهال ها باردهی زیادی دارند.

3- نهال گردوی ژنوتیپ آریا؛ این نوع نهال ممولا در آب و هوای معتدل کاشته می‌شود. قیمت بیستری نسبت به دیگر نهال ها دارد. همچنین باردهی آن از سال اول شروع و بعد 6 سال بیشترین باردهی را خواهد داست. باردهی نهال ژنوتیپ آریا از دو نوع نهال پیوندی که در بالا گفته شد بیشتر است. رنگ مغز این گردو به رنگ روشن می‌باشد.

نتیجه می گیریم با اینکه قیمت تمام شده برای نهال گردو بیشتر است اما با توجه به اینکه اصلاحاتی به روی نهال های پیوندی صورت می گیرد. بهتر است برای کاشت و داشتن درخت پر ثمر گردو بسته به شرایط آب و هوایی منطقه از نهال‌های پیوندی درخت گردو استفاده کنیم.

فروشگاه بذر کارنیلا ارائه دهنده تخصصی انواع بذر های اورجینال در ایران

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.