اخبار

کشت بذر دلینته(کرک زدایی) پنبه برای اولین بار در استان گلستان

 کشت بذر دلینته(کرک زدایی) پنبه برای اولین بار در استان گلستان

رئیس اداره پنبه و دانه های رونی جهاد کشاورزی گلستان علی موسی خانی اعلام کرد؛

از شروع تاریخ کشت پنبه تا به حال امسال برای نخستین بار بذر دلینته پنبه در اختیار کشاورزان قرار گرفته است.

ایشان در گفت وگو با خبرنگاری ایسنا اظهارداشت در سال جاری برنامه کشت پنبه به مساحت 26 هزارو 500 هکتار از طرف وزارتخانه  اعلام گشته است.  هماهنگی و برنامه‌ریزی‌هایی جهت بهبود ارقام تولیدی محصول انجام شده‌است. در نتیجه آن، چندین سال اخیر تمایل کشاورزان به کشت پنبه افزایش پبدا کرده است.

وی افزود در مناطق خاص کمبود آب احساس می شود. اما در در 4 سال گذشته کشت پنبه به صرفه تر شده و ارقام عملکردی کشاورزان نیز بهبود یافته است.

فروشگاه بذر کارنیلا ارائه دهنده تخصصی بذر اورجینال در سراسر ایران

وی با بیان اینکه در تلاش هستیم اقلام مختلف پنبه را به کشاورز معرفی کنیم. کشاورز با انتخاب درست رقم بذر پنبه، محصول بهتر با عملکرد بالا را تولید خواهد کرد. طبق بیانات ایشان جهاد کشاورزی به کشاورز اعلام خواهد کرد که چه نوع رقم بذر پنبه ای مناسب چه منطقه‌ای است تا محصول بهتر به دست دهد. امسال برای اولین بار در طول مدت پنبه کاری بذر پنبه را به صورت دلینته در اختیار کشاورز قرار می دهیم.

آقای موسی خانی به ویژگی های این نوع بذر پنبه اشاره کرد. اذعان داشت با همکاری بخش خصوصی کلیه بذر های تولید شده کرک زدایی و دلینته شده است. با استفاده از دستگاه کشت، اما خاک مناسب برای رشد بهتر و جوانه زنی خاکی است که رطوبت کمی دارد. به دلیل ضدعفونی شدن این بذرهای تولیدی مقاومت بالایی نسبت به آفات و بیماری های قارچی دارند.

پتانسیل تولید در هکتار بذر پنبه دلینته، 6-7 تن در هکتار است. به دلیل کم آبی های دو سال اخیر و کم شدن ذخایر آبی، ظرفیت تولید 2-3 تن در هکتار است. مشکل کم آبی نیز با پیگیری جهاد کشاورزی و وزارت نیرو در سطح کشور در حال بررسی و در استان ها استانداری پیگیر این مسئله است.

فروشگاه بذر کارنیلا ارائه دهنده تخصصی بذر اورجینال در سراسر ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.