مقالات

کشت علوفه به روش آب کشت (هیدروپونیک)

کشت علوفه به روش آب کشت (هیدروپونیک)

مجموعه گیاهانی که به عنوان غذای دام و حیوانات اهلی مورد استفاده و با این هدف کشت می شوند، علوفه گفته می شود. با توجه به مشکل کم‌آبی در سال های اخیر دامداران با مشکل کمبود علوفه برای احشام خود مواجه گشته اند. راه حل مناسب برای حل این مشکل کشت علوفه به روش آب کشت یا همان هیدروپونیک است. در ادامه بررسی کشت به این روش توضیح داده می‌شود.

نکات اساسی کشت به این روش

بذر: بذر مورد استفاده می بایست تمیز و سالم و عاری از دانه های بذر شکسته باشد. درصورت شکسته بودن بذر جوانه دهی صورت نمیگیرد و یا کشت دچار کپک می گردد. از جمله بذرهای رایج و پرکاربرد و محصول می توان به بذر جو اشاره کرد که عملکردی بالا دارد به طوری که از یک کیلو کشت بذر جو میتوان 7 کیلوگرم علوفه تولید کرد.

شیوه کشت: نحوه کشت به این روش در گلخانه به صورت کانالی و یا کشت در سینی های کشت و به صورت عمودی است.

بذر باید تا ارتفاع یک سانتی متری پاشیده شود. پس از دوره جوانه دهی در یک بازه زمانی 5-8 روزه ارتفاع گیاه به 25 سانتی متر می رسد.

دما و نور: دمای کم و بسیار بالا رشد گیاه را متوقف و ممکن است گیاه دچار آسیب شود. بهترین بازه دمایی برای رشد مناسب این نوع گیاه و به این طریق، دمای 15-32 درجه سانتی گراد است.

محاسن کشت علوفه به روش هیدروپونیک
1-مصرف بهینه آب

علوفه برای رشد مناسب به آب زیادی نیازمند است. در کشت سنتی مقدار زیادی از آب جذب خاک شده و هدر می رود اما در کشت هیدروپونیک آب مستقیما در اختیار ریشه گیاه قرار گرفته لذا آب مصرفی و هدر رفته بسیار کم خواهد بود.

2-کاهش آفت و بیماری

در برخی موارد خاک بستری مناسب برای شیوع بیماری و رشد آفت خواهد بود که درکشت هیدورپونیک این عامل حذف می شود.

3- عملکرد و محصول بیشتر

از دیگر مزایای قابل توجه کشت هیدروپونیک نسبت به کشت سنتی می توان به استفاده از کمترین فضا و همچنین کشت و تولید در کلیه فصول سال اشاره داشت.

4-تولید علوفه با کیفیت بالاتر

با توجه به جذب آب و مواد معدنی بوسیله ریشه، گیاه به کودشیمیایی نیازی ندارد و کیفیت علوفه بالاتر می رود. بنابراین علوفه‌ای خوش خوراک‌تر برای دام تولید می‌شود.

از معایب این کشت نسبت به کشت سنتی و خاک می توان به هزینه بر بودن احداث آن اشاره کرد. همچنین تجهیزات اتوماتیک و ابزارآلاتی نیز خریداری و نصب می گرددکه هزینه بر است اما با درایت می توان آن را از طریق برداشت چندباره و کیفیت بالای علوفه جبران کرد.

با توجه به کم شدن ذخایر آبی بهترین جایگزین برای تأمین علوفه احشام، کشت هیدورپونیک یا آب کشت است.

فروشگاه بذر کارنیلا ارائه دهنده تخصصی انواع بذر در ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.