اخبار

۴۵۰ هکتار از اراضی تخریب شده توسط معادن در سجزی با کاشت نهال و بذر بازسازی شده است.

اصفهان- مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با بیان اینکه معدن گچ قانونی در شرق اصفهان نداریم، گفت:۴۵۰ هکتار از اراضی تخریب شده توسط معادن در سجزی با کاشت نهال و بذر بازسازی شده است.

محمدعلی کاظمی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: معادن گچ، خاک رس و شن و ماسه با توجه به اینکه طی بیش از ۳۰ سال فعالیت در دشت سجزی تخریب بسیار زیادی داشتند. با پیگیری‌ها و همکاری ادارت منابع طبیعی، محیط زیست و صمت خوشبختانه اواخر سال ۱۳۹۹ تعطیل شدند. اکنون معادن گچ قانونی در شرق اصفهان نداریم.

فروشگاه بذر کارنیلا ارائه دهنده تخصصی انواع بذر اورجینال در سراسر ایران

وی با بیان اینکه در شرق اصفهان و مناطق کویری استان، قاچاق و برداشت غیرمجاز خاک اتفاق می‌افتد. افزود: با وجود تعطیلی معادن گچ و کوره‌های آجرپزی اما کوره‌هایی که اکنون فعالیت می‌کنند برای تأمین ماده معدنی خود، غیرمجاز خاک برداشت می‌کنند. حتی در برخی معادن دارای مجوز استان نیز این تخلف مشاهده می‌شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با بیان اینکه یگان حفاظت شماری از خودروها را که از اراضی ملی در سجزی، محمدآباد اک برداشت کردند متوقف شدند، ابراز داشت: مردم نیز هرگونه تخلف در این زمینه را با شماره گیری ۱۵۰۴ به یگان حفاظت منابع طبیعی استان برای پیگیری، گزارش کنند.

کاظمی با اشاره به اینکه بخشی از برداشت‌های غیرمجاز خاک نیز در اراضی کشاورزی استان اتفاق می‌افتد. با توجه به بی کم آبی چاه‌های آب، برخی کشاورزان اجازه می‌دهند خاک اراضی و مستثنیاتشان را برداشت کنند. که این امر از نظر سازمان جهاد کشاورزی نیز تغییر کاربری و تخریب اراضی محسوب می‌شود. اما در بخشی از اراضی کشاورزی استان این معضل را شاهد هستیم.

وی تصریح کرد:  این شرایط بر تشدید آلودگی هوای شهر اصفهان تأثیر گذار است. بنابراین محل استقرار و فعالیت معادن براساس مصوبه شورای عالی برنامه ریزی باید مکان یابی شود.

بازسازی ۹۲۰ هکتار از اراضی سجزی با مشارکت معدن داران در دستور کار است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان اظهار داشت: برای تشویق معدن داران برای کاهش آلایندگی و تغییر کاربری اراضی به کاربری پاک زمین، در سال‌های گذشته ۴۵۰ هکتار از اراضی معادن تخریب شده در منطقه سجزی را با کاشت گونه‌های مناسب بازسازی و تثبیت کردیم.
کاظمی اضافه کرد: سال جاری نیز ۹۲۰ هکتار از اراضی دشت سجزی با مشارکت انجمن صنفی کوره داران شرق اصفهان، نهال کاری، بذر کاری و تثبیت می‌شود.

پیگیری پرونده تالاب‌خواری معدن نمک جرقویه

وی همچنین درباره آخرین وضعیت پرونده زمین خواری در تالاب گاوخونی خبر داد. ایشان افزود معدن قدیمی نمک حسن آباد جرقویه در کویر خارا به دلیل نبود نظارت در سال‌های گذشته اقدام به ایجاد جاده و معابر ورودی و خروجی در مسیر منتهی به این معدن کرده بود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اصفهان با اشاره به اینکه خود معدن دارای مجوز است. ابراز داشت: تصرفات غیرقانونی معدن نمک حسن آباد در تالاب گاوخونی بالغ بر یکهزار هکتاراست. که پس از بررسی پرونده آن تشکیل و به محاکم قضائی ارسال شده و اکنون در حال رسیدگی است.

به گزارش خبرنگار مهر، برپایه آمار اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان اصفهان مجموع مجوزهای معدن استان یک هزار و ۳۰۹ فقره بوده که از این تعداد ۸۴۳ معدن دارای پروانه بهره برداری و ۶۳۲ معدن فعال است؛ همچنین ۱۳۶ معدن در کلانشهر اصفهان در زمینهٔ تولید سنگ تزئینی، مصالح ساختمانی، سنگ‌آهن، سرب و روی فعالیت می‌کنند. بنا بر آمار موجود بیش از ۷۰ کوره گچ در شرق اصفهان در دشت سجزی فعالیت می‌کردند. که تخریب ناشی از فعالیت آنها طی چهار دهه به حدود هفت هزار هکتار می‌رسد.

فروشگاه بذر کارنیلا ارائه دهنده تخصصی انواع بذر اورجینال در سراسر ایران

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.