مقالات

انتخاب خاک مناسب برای انواع بذرها (انواع خاک و خاک مناسب برای هر نوع بذر)

انتخاب خاک مناسب برای انواع بذرها (انواع خاک و خاک مناسب برای هر نوع بذر)

انواع بافت خاک

بافت خاک با توجه به میزان ذرات سیلت، ماسه و رس دسته بندی میشود. خاکی که ذرات سبک و درشت دارد را به اصطاح خاک شنی و به خاک با ذرات ریز و سنگین خاک رس می گویند اما خاکی که اندازه ذات و سبکی آن میابین این دو خاک باشد خاک لوم می گویند.

در واقع بافت ریز خاک نشان دهنده میزان بالایی از ذرات کوچک مانند رس و سیلت است.

خاک درشت بافت؛

خاک با بافت درشت به دو دسته شنی ، شنی لومی و لوم شنی تقسیم می شوند. بافت درشت خاک حاکی از آن است درصد بالایی شن در خود دارد. زمانی که خاک در دست گرفته می شود بافت شن آن به وضوح حس می شود. خاک شنی را با مرطوب کردن نمی توان گلوله کرد اما خاک شنی لومی و لوم شنی گلوله می شود. گلوله خاک لوم شنی ساختارش سست و به آسانی شکسته می شود.

بذرهای قابل کشت در این نوع خاک عبارتند از: هویج، تربچه، سیب زمینی، کاهو، کلم سبز، گوجه، کدو خورشتی، مارچوبه، هندوانه، لوبیا، خیار، آویشن، رزماری، بادمجان (لومی-شنی)، اسفناج و سایر سبزیجات برگی (لومی-شنی).

فروشگاه بذر کارنیلا ارائه دهنده تخصصی انواع بذر در سراسر ایران
خاک با بافت میانه؛

این نوع خاک ویژگی مابین خاک شنی و خاک رسی دارد (خاک لوم) و در واقع ترکیبی از شن، سیلت  و رس است. به دو دسته خاک های لومی و خاک های نسبتا سنگین تقسیم بندی می شوند.

بذرهایی مانند گندم، نیشکر، پنبه، دانه های روغنی، پالس ها، فلفل، گوجه، لوبیا سبز، خیار و کاهو در خاک لوم به خوبی رشد می کنند.

در خاکی که درصد سیلت آن بالاست بذرهایی به مانند علف (سیلتی سنگین)، غلات (سیلتی سنگین)، میوه (سیلتی سنگین)، گندم، سیب زمینی، چغندر، نخودفرنگی، پیاز، و بذر سبزیجات زراعی قابل کشت و پرورش هستند.

خاک بافت ریز؛

این خاک شامل خاک های رس شنی ، رسی و رس لای می باشد که اغلب از رس تشکیل شده است. دارای بافتی ریزو سنگین هستند. به هنگام مرطوب کردن بسیار چسبناک و حالت پلاستیکی پیدا میکند. خاک رسی زهکشی متوسط تا ضعیف دارد اما آب را به مدت بیشتری در دسترس گیاه قرار می دهد.

بذر هایی که مناسب کشت در این نوع خاک هستند شامل: کلم بوکلی، کلم بروکسل، کلم سبز و قرمز، کاهوپیچ، گل کلم،کلم پیچ لوبیا، نخود فرنگی، سیب زمینی و تربچه ژاپنی می باشد.

فروشگاه بذر کارنیلا ارائه دهنده تخصصی انواع بذر در سراسر ایران

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.